Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o rolkach wariatora

O rolkach wariatora wiadomo, że są zdecydowanie najważniejszymi elementami, gdy mamy na myśli regulację wariatora. Działanie takich rolek jest bardzo proste. Ciężkie rolki zostają wypchnięte na zewnątrz już przy bardzo niskich obrotach. To sprawia, że przeciwdziałają one sile sprężyny korektora momentu obrotowego.

Fakty na temat rolek wariatora. Czym one są?

Rolki wariatora odnoszą się do pracy silnika. Wybór lżejszych rolek oznacza, że konieczne są wtedy wyższe obroty silnika. Chodzi o to by mogły one wytworzyć właściwą i wymaganą siłę odśrodkową i skutecznie przeciwdziałać sile sprężyny.  Warto wiedzieć, jak działa silnik. Otóż silnik oddaje swoją faktyczną maksymalną moc jedynie przy pewnych i określonych obrotach. W sytuacji, gdy pasmo obrotów, kiedy to silnik dysponuje wystarczająco dużą mocą, jest szerokie, regulacja staje się o wiele łatwiejsza. Nie jest wtedy wymagane, aby w regulacji dokładnie spotkać „najlepsze” obroty, które uzyskują dobre przyspieszenie.

Czym jest sprężyna korygująca moment obrotowy?

Taka sprężyna posiada wiele funkcji. Jeśli zdecydujemy się na wybór sprężyny twardej, wtedy pasek będzie solidniej zaciśnięty między talerzami. To sprawia, że przenosi on wtedy większy moment obrotowy, nie powodując ślizgania się. Niestety takie rozwiązanie ma również swoje wady. Powstaje większa siła tarcia oraz temperatura jest zdecydowanie wyższa, niż powinna być. To powoduje, że znaczna część mocy jest po prostu utracona. Ważna jest także sprawność sprężyny jeśli mówimy o rolkach wariatora. Wybór silnej sprężyny jest dobrym posunięciem.